Menggambar resis

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tahun : 6 Bilangan murid : 25 orang Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual Bidang : Menggambar Tajuk : Keindahan Alam Kegiatan : Menggambar menggunakan kaedah resis Masa : 8.45 pagi – 9.45 pagi (60 minit) Pengetahuan sedia ada: 1. Murid-murid sentiasa memerhati keindahan alam di sekeliling mereka. Objektif Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: 1. Memahami konsep resis 2. Meningkatkan kemahiran mengolah warna 1

Transcript of Menggambar resis

Page 1: Menggambar   resis

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tahun : 6

Bilangan murid : 25 orang

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Bidang : Menggambar

Tajuk : Keindahan Alam

Kegiatan : Menggambar menggunakan kaedah resis

Masa : 8.45 pagi – 9.45 pagi (60 minit)

Pengetahuan sedia ada:

1. Murid-murid sentiasa memerhati keindahan alam di sekeliling mereka.

Objektif Hasil Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

1. Memahami konsep resis

2. Meningkatkan kemahiran mengolah warna

3. Menerapkan nilai mencintai alam sekitar

4. Menyatakan perasaan diri terhadap kegiatan yang dijalankan.

1

Page 2: Menggambar   resis

Aras 1 : Menggambar dan menggunakan pelbagai bahan dan teknik melalui penerokaan

Aras 2 : Memilih dan menggunakan alat, bahan dan teknik yang sesuai dengan penghasilan gambar.

Aras 3 : 1. Menghasilkan gambar dengan menggunakan pelbagai alat, bahan dan teknik secara kreatif

melalui penerokaan

ABM dan BBM : Pemancar LCD, komputer

Alatan dan bahan :

Alat : Berus lukisan

Bahan : Warna air, lilin, oil pastel

Penerapan Nilai : Kebersihan, Menghargai keindahan, semangat kecintaan

2

Page 3: Menggambar   resis

Langkah/

Masa

Isi pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set induksi

(5 minit)

1. Membuat

senaman ringan.

- Regangan otot

tangan

2. Murid diminta

keluar kelas

untuk melihat

pokok dan

persekitaran

kelas

.

i. Murid melalukan senaman

ringan untuk regangan otot

untuk menjalankan aktiviti seni.

i. Murid-murid diminta untuk

memerhati serta menghayati

keindahan pemandangan yang

terdapat di persekitaran kelas.

ii. Guru meminta murid untuk

memerhati haiwan dan

tumbuhan yang terdapat di

sekeliling kelas.

iii. Murid diminta masuk ke kelas

semula.

Pendekatan:

Deduktif

Langkah 1

(5 minit)

1. Guru

memaparkan

slaid yang

menunjukkan

keindahan alam

sekitar.

i. Guru meminta murid untuk

membuat kumpulan kecil

ii. Murid diminta untuk memerhati

slaid yang ditayangkan melalui

pemancar LCD.

iii. Murid diminta untuk

menyatakan apakah gambar

slaid yang dipaparkan.

iv. Murid diminta menyenaraikan

flora dan fauna.

Soalan:

1. Apakah objek yang terdapat

dalam slaid yang di

paparkan?

ABM: Komputer dan

Pemancar LCD

Teknik: Soal jawab

Perbincangan

Strategi:

Berpusatkan bahan

Pendekatan:

Komunikatif.

3

Page 4: Menggambar   resis

2. Nyatakan apakah jenis flora

dan fauna?

3. Apakah yang kamu lihat

semasa membuat tinjauan

di luar kelas?

4. Apakah flora dan fauna

yang terdapat di luar kelas

kamu?

Pendekatan:

Deduktif

Langkah 2

(10 minit)

1. Guru

menayangkan

video bertajuk

“Batik Tradisional”

i. Murid diminta untuk menonton

tayangan video.

ii. Guru menjalankan aktiviti sesi

soal-jawab bersama murid.

Soalan:

1. Apakah aktiviti yang

terdapat di dalam video

yang di tayangkan?

2. Apakah motif atau corak

yang digunakan untuk

menghasilkan batik?

3. Di manakah letaknya pusat

menghasilkan batik di

Malaysia?

4. Apakah alat yang

digunakan untuk

menghasilkan batik?

5. Nyatakan secara ringkas

bagaimanakah cara

menghasilkan corak batik?

iii. Murid diminta

mengeluarkan alat dan

BBM: Video “Batik

Tradisional”

Teknik: Soal jawab

Sumbang saran

Strategi:

Berpusatkan bahan

Pendekatan:

Deduktif dan

komunikatif

4

Page 5: Menggambar   resis

bahan yang dibawa

(Murid telah diingatkan

untuk membawa peralatan

seperti lilin dan warna air)

Langkah

3

(35 minit)

1. Guru

memaparkan tayang

slaid cara

menghasilkan catan

resis.

2. Guru

menerangkan dan

menunjukkan cara

menghasilkan resis

menggunakan

tayangan slaid.

Melakar

Melakar dengan lilin

Mewarna

i. Guru menayangkan slaid

proses menggambar batik

melalui kaedah resis.

ii. Murid diminta untuk

membuat kumpulan kecil

seramai lima orang dalam

setiap kumpulan.

iii. Guru meminta murid

melakukan aktiviti membuat

aktiviti kaedah resis yang

bertemakan keindahan

alam.

iv. Murid diminta membantu

rakan sekelas yang masih

tidak dapat melakar.

v. Guru membimbing murid-

murid untuk melakar dan

mewarnakan gambar

melalui kedah resis.

Langkah-langkah resis

1. Melakar motif

2. Melakar dengan lilin

3. Melakar dengan oil pastel

4. Mewarnai

BBM: Power Point

Strategi:

Berpusatkan bahan

Berpusatkan tugas

Pendekatan:

Deduktif

Nilai: Kerja sama

5

Page 6: Menggambar   resis

Penutup

(5minit)

Guru meminta murid

membersihkan kelas

Mempamerkan resis

yang dihasilkan.

i. Guru menilai hasil kerja murid

ii.Karya murid terbaik di pamerkan

di hadapan kelas.

iii. Murid-murid di minta untuk

menyatakan dan membuat

penilaian terhadap lukisan yang

dihasilkan.

Nilai: Kebersihan,

kerjasama

6