Masalah Penglihatan.pdf

download Masalah Penglihatan.pdf

of 1

Transcript of Masalah Penglihatan.pdf

  • 8/20/2019 Masalah Penglihatan.pdf

    1/1

    ARJ/UKMPenglihatan/2011

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR(MASALAH PENGLIHATAN)

    Mata pelajaran dan Tahun : Kemahiran Asas Individu Masalah Penglihatan  – Tahun 1(Komponen : Orientasi dan Mobiliti)

    Tajuk/Tema : PratongkatMasa : 9.00  – 10.00 pagi (60 minit)Standard Pembelajaran : 4.2, 4.3

    Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:i. Bergerak dengan bantuan dan tanpa bantuan

    pemandu celik dengan selesa dan selamat.

     Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang

    pengalaman mereka bergerak dari satu tempat kesatu tempat yang lain.Contoh :

      Siapakah yang pernah terlanggar pintu?

      Siapakah yang pernah terlanggar meja?2. Guru menunjukkan kepada murid dua teknik

    perlindungan diri iaitu pengadang atas danpengadang bawah.

    3. Guru menunjukkan teknik tangan dan posisi badanyang betul sebelum melakukan trailing .

    4. Guru membuat simulasi bersama beberapa orangmurid sebelum melakukan aktiviti tersebut.

    5. Murid melakukan aktiviti secara individu denganbimbingan guru.

    6. Guru meminta murid bergerak ke suatu tempatdengan menggunakan ketiga-tiga teknik yang telahdipelajari.

    7. Guru merumuskan pengajaran pada hari tersebut.

    Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :Nilai murni  – bekerjasama, mematuhi peraturan, menjagakeselamatan diri, yakin diri, alam sekitar dan berbahasa

    Bahan Bantu Belajar : Halangan atas (Contoh : alat pemadam api), halanganbawah (Contoh : meja, kerusi)

    Penillaian Pengajaran dan Pembelajaran:

    Murid diuji menggunakan teknik-teknik yang diajar untukmenghadapi situasi jika terdapat halangan denganmenggunakan borang senarai semak dan pemerhatianguru.

    Refleksi : Tiga orang murid telah mencapai objektif / menguasaikemahiran pergerakan dan satu orang murid masih belummenguasai.

    Tindakan susulan : Murid tersebut akan dibimbing secara individu selepaspengajaran dan pembelajaran.