4 RPH

4
Rancangan Pengajaran Huraian (RPH) Tahun 6 Mata Pelajaran : Pendidikan Moral Kelas : 6 Biru Tarikh : 11 September 2014 Masa : 1030 - 1130 pagi Bilangan murid : 30 orang Bidang pembelajaran : Nilai berkaitan dengan perkembangan diri Nilai : 1.6 Kasih Sayang Topik : Menyayangi ibu bapa Bahan Sumber PdP : Kertas edaran, pen dan kertas yang berwarna- warni Pendekatan : Pemupukan Nilai dan Bertimbang Rasa Teknik : Teknik soal jawab dan Perbincangan Kumpulan Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mengetahui isu-isu semasa mengenai kanak-kanak yang tidak mengenang jasa ibu bapa melalui pemaparan surat khabar. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Kognitif : i. Nyatakan DUA tingkah laku yang mulia tentang hubungan antara mereka dengan ibu bapa. ii. Terangkan DUA cara yang boleh dilakukan bagi mengeratkan lagi hubungan baik antara mereka dengan ibu bapa. Afektif : i. Rasa tangungjawab sebagai seorang anak. ii. Menjalankan kewajipan sebagai seorang anak dengan sepenuh hati. Psikomotor : i. Mengamalkan taat setia kepada ibu bapa.

description

RPH

Transcript of 4 RPH

Rancangan Pengajaran Huraian (RPH) Tahun 6

Mata Pelajaran:Pendidikan Moral

Kelas:6 Biru

Tarikh:11 September 2014

Masa:1030 - 1130 pagi

Bilangan murid:30 orang

Bidang pembelajaran:Nilai berkaitan dengan perkembangan diri

Nilai:1.6 Kasih Sayang

Topik:Menyayangi ibu bapa

Bahan Sumber PdP :Kertas edaran, pen dan kertas yang berwarna-warni

Pendekatan:Pemupukan Nilai dan Bertimbang Rasa

Teknik:Teknik soal jawab dan Perbincangan Kumpulan

Pengetahuan Sedia Ada:Murid pernah mengetahui isu-isu semasa mengenai kanak-kanak yang tidak mengenang jasa ibu bapa melalui pemaparan surat khabar.

Hasil Pembelajaran:Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Kognitif:i. Nyatakan DUA tingkah laku yang mulia tentang hubungan antara mereka dengan ibu bapa.

ii. Terangkan DUA cara yang boleh dilakukan bagi mengeratkan lagi hubungan baik antara mereka dengan ibu bapa.

Afektif:i. Rasa tangungjawab sebagai seorang anak.

ii. Menjalankan kewajipan sebagai seorang anak dengan sepenuh hati.

Psikomotor:i. Mengamalkan taat setia kepada ibu bapa.

Kemahiran Berfikir:i. Menganalisis

ii. Menjana idea

LANGKAH

ISI KANDUNGANAKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARANCATATAN/ BAHAN BANTU MENGAJAR

SET INDUKSI(7 MINIT)

1030-1035Menonton videoGuru menayang video mengenai seorang kanak yang tidak berbudi bahasa terhadap ibunya.

Guru menyoal:a. Adakah tindakan anak yang ingin menghantar ibunya ke rumah tua betul atau salah?b. Siapa yang hantar awak pergi ke sekolah?c. Siapa yang ajar awak berjalan sewaktu kecil?

LANGKAH 1(10 MINIT)

1035-1045Mengimbas kembali tentang jasa ibu bapa terhadap kanak-kanak.Guru memberitahu tajuk pembelajaran hari ini iaitu, sayang akan ibu bapa.

Guru menayang gambar dan menyoal bagaimana menunjukkan kasih sayang terhadap ibu bapa.

Gambar dalam slaid (Lampiran 1)

LANGKAH 2(10 MINIT)

1045-1055Mengimbas kembali tentang tingkah laku di rumah. Guru mengedarkan kertas kepada murid-murid.

Murid-murid diminta tandakan (/) pada ruang yang pilih dan bincang akan soalan yang ditetapkan dalam kertas.

Kertas edaran (Lampiran 2)

LANGKAH 3(30 MINIT)

1055-1125Menghargai jasa ibu bapa dan berusaha untuk membalas budi.Kelas masih duduk dalam lima kumpulan perbincangan.

Guru mengedarkan pen dan kertas yang berwarna-warni.

Murid dikehendaki menghasilkan kad penghargaan kepada ibu bapa.

Guru akan memaparkan kecantikan kad murid-murid dalam kelas.

Pen dan kertas yang berwarna-warni

PENUTUP(5 MINIT)

Rumusan daripada pelajaran.Guru membuat rumusan bersama kelas tentang apa yang telah mereka pelajari.

LAMPIRAN 1

Lampiran 2Nama: _______________Tarikh:______________ Kelas: _______________1. Berikut ialah beberapa tingkah laku yang mulia tentang hubungan antara kamu dengan ibu bapa kamu. Tandakan (/) pada ruangan yang kamu pilih.Tinglah laku yang muliaSaya telah lakukanSaya akan lakukanSaya mungkin lakukan

Bercakap dengan sopan

Menawarkan diri untuk menolong

Ikut nasihat/ pendapat ibu bapa

Bincang masa depan saya dengan ibu bapa

2. Bandingkan jawapan kamu dengan jawapan rakan kamu.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Bincangkan mengapa jawapan kamu sama atau berbeza dengan rakan kamu.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Terangkan cara-cara yang boleh dilakukan bagi mengeratkan lagi hubungan baik antara kamu dengan ibu bapa, adik-beradik, saudara-mara dan rakan-rakan kamu.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________