27041764 Rph Lontar Peluru 6

12
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI Tarikh : 12 Jun 2009 Tahun : 6 Arif Hari : Jumaat Bilangan Pelajar : 38 Orang Masa : 7.45-8.15 pagi Jantina : Lelaki/Perempuan Tunjang Pembelajaran : Kemahiran Bidang Pembelajaran : Olahraga – Padang Unit / Fokus Pembelajaran : Kemahiran Asas Lontar Peluru Fokus Pembelajaran : Teknik Pegangan dan Lontar Peluru Gaya Berdiri Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah membuat rujukan daripada buku teks terlebih dahulu sebelum sesi pengajaran Murid dan pembelajaran dengan arahan guru pada akhir sesi pengajaran yang lepas. Objektif Pembelajaran : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran dijalankan diharapkan pelajar dapat :

description

LONTAR PELURU

Transcript of 27041764 Rph Lontar Peluru 6

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

Tarikh

: 12 Jun 2009

Tahun

: 6 ArifHari

: Jumaat

Bilangan Pelajar: 38 Orang

Masa

: 7.45-8.15 pagi

Jantina

: Lelaki/PerempuanTunjang Pembelajaran: Kemahiran

Bidang Pembelajaran: Olahraga Padang

Unit / Fokus Pembelajaran: Kemahiran Asas Lontar Peluru

Fokus Pembelajaran: Teknik Pegangan dan Lontar Peluru Gaya Berdiri

Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar telah membuat rujukan daripada buku teks terlebih dahulu sebelum sesi pengajaran

Murid

dan pembelajaran dengan arahan guru pada akhir sesi pengajaran yang lepas.

Objektif Pembelajaran: Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran dijalankan diharapkan pelajar dapat :

Psikomotor

: 1. Melakukan 2 daripada 3 percubaan teknik memegang peluru dan kedudukan

peluru dengan lakuan yang betul.

2. Melakukan 2 daripada 3 percubaan teknik lontar peluru gaya berdiri dengan lakuan yang

betul.

Kognitif

: 1. Menerangkan secara lisan teknik memegang peluru dan kedudukan peluru dengan betul.

2. Menyatakan 5 otot yang terlibat semasa melakukan kemahiran lontar peluru.

Afektif: 1. Pelajar menunjukkan sifat keprihatinan kepada aspek keselamatan semasa melakukan

aktiviti.

2. Menunjukkan sifat toleransi dan kesungguhan semasa melakukan aktiviti.

Strategi Mengajar : Stail ( A ) Perintah

KBKK / Nilai / Kemahiran: Menganalisis setiap pergerakan yang dilakukan semasa aktiviti pegangan dan lontaran

Proses Sains dilakukan.

Persediaan Murid: Alatulis dan buku nota.

Persediaan Guru: Skittel ( 6 ), bola sofbol ( 5 ), peluru ( 2 ), carta ( 3 ), bola tampar ( 2 ) dan wisel ( 1 ).FASA / MASAAKTIVITIMAKLUMAT P&PORGANISASICATATAN

Set Induksi ( 5 minit )

PERKEMBANGAN

Langkah 1

( 5 minit )

Langkah 2

( 12 minit )

KEMUNCAK

( 6 minit )1. Meningkatkan suhu

badan dan kadar

nadi.

2. Permainan

bola beracun.

3. Aktiviti regangan

Pembahagian kumpulan

Tunjuk cara dan penerangan guru

( teknik pegangan dan kedudukan peluru )

- Lontar peluru gaya

berdiri

Ansur Maju 1

Ansur Maju 2

Ansur Maju 3

- Pertandingan

melontar peluru

antara kumpulan.

- Pelajar dibahagikan

kepada 2 kumpulan.

Prosedur permainan

- Pelajar dibahagikan kepada

dua kumpulan iaitu kumpulan

A dan B.

- Pelajar membuat bulatan.

- Pelajar kumpulan A akan

masuk di tengah bulatan.

- Pelajar B akan membaling

bola kepada pelajar kumpulan

A di tengah bulatan.

- Balingan hanya dibenarkan di

bahagian bawah badan

sahaja.

- Pelajar yang berada di tengah

bulatan perlu mengelak dari

terkena bola.

- Pelajar yang terkena balingan

akan keluar dari bulatan

sehingga semua pelajar di

dalam bulatan terkena

balingan.

- Selepas itu, kumpulan B pula

akan masuk ke tengah

bulatan.

- Regangan dari bahagian

kepala hingga ke bahagian

kaki.

- Guru membahagikan pelajar

kepada 5 kumpulan.

Guru menunjukkan teknik memegang peluru dan kedudukan peluru kepada pelajar.

(a)

Gambarajah teknik pegangan

peluru.

Teknik memegang peluru.

Letakkan peluru di bahagian pangkal tiga jari yang terpanjang.

Renggangkan sedikit ketiga-tiga jari.

Pastikan peluru tidak berada pada tapak tangan.

Gambarajah teknik pegangan

peluru di leher sebelum peluru

dilontar.

Bawa peluru ke leher, ke bawah sedikit daripada dagu.

Siku menghala keluar badan dengan pangkal lengan membuat sudut 45 darjah dengan badan.

Guru menyatakan otot yang

terlibat dalam lakuan lontar peluru.

Pectoralis Major

Bisep

Trisep

Deltoid

Trapezius

- Pelajar mengaplikasikan teknik

pegangan yang di tunjukkan

oleh guru di kumpulan masing-

masing.

- Guru menunjukkan kepada

pelajar teknik melontar peluru

gaya berdiri. Fasa Persediaan.- Dua pelajar akan berdiri secara bertentangan.

- - Pelajar berdiri dan sambil

memegang peluru dalam

kedudukan sedia

- Pelajar akan mengilaskan

badan dengan memusingkan

bahu, pinggang naik ke

hadapan dan diikuti tolakan

dada ke hadapan.

Fasa Lontaran

- Pelajar pada kedudukan ini

akan menggunakan kaki yang

dibelakang menolak dengan

kuat sehingga badan melentik.

- Pergerakan ini disusuli dengan

pergerakan menolak bola

dengan menggunakan

bahagian bahu.

- Kuasa tolakan tadi perpindah

kepada tangan dan melontar

sekuat yang boleh.

Fasa Ikut Lajak

- Pelajar melakukan hayunan

dengan membawa berat badan

ke hadapan dan seterusnya

melontar.

- Selepas lontaran, melonjak

dengan kaki kanan untuk

mengimbangi badan sambil

memerhati arah peluru

mendarat.

- Pelajar akan mengaplikasikan

teknik melontar peluru tanpa

peluru terlebih dahulu .

- Pelajar akan membuat lontaran secara statik dengan menggunakan bola softbol.

- Seterusnya, pelajar akan

mengaplikasikan teknik

melontar peluru menggunakan

bola sofbol.

- Setiap pelajar akan melakukan

2 kali percubaan di dalam

pertandingan ini.

- Peraturan pertandingan.

Setiap pelajar diwajibkan melakukan lontaran sebanyak 2 percubaan.

Hanya lontaran yang mengikut teknik yang betul dan sah dari segi peraturan permainan sahaja yang akan diberikan mata.

1 mata bagi lontaran yang sah dan mengikut teknik yang betul manakala tiada markah yang diberi bagi lontaran yang batal.

B B B B B

B A A B

B A A B

B A A B

B B B B B

A = Kumpulan A

B = Kumpulan B

G

PP PP PP PP

PP PP PP PP

K1 K2

K3 K4

K5

Petunjuk :

G = Guru

K1 = Kumpulan 1

K2 = Kumpulan 2

K3 = Kumpulan 3 K4 = Kumpulan 4

Organisasi Pelajar :

P G P

P P

P P

P P

P P P P P

G = Guru

P = Pelajar

Organisasi Pelajar :

P G P

P P

P P

P P

P P P P P

G = Guru

P = Pelajar

Organisasi Pelajar :

P G P

P P

P P

P P

P P P P P

G = Guru

P = Pelajar

Organisasi Pelajar :

P G P

P P

P P

P P

P P P P P

G = Guru

P = Pelajar

K1 K2 K3 K4K5

K6 K7 K8 K9 K10

K1 = Kumpulan 1 K2 = Kumpulan 2 K3 = Kumpulan 3 K4 = Kumpulan 4 K5 = Kumpulan 5

K6 = Kumpulan 6 K7 = Kumpulan 7 K8 = Kumpulan 8 K9 = Kumpulan 9

K10 = Kumpulan 10 = Arah Balingan P P

P P

P P

P P A B

A = Kumpulan A

B = Kumpulan B = Arah Balingan

BBM :

I ) Carta

Ii ) Stand

Iii ) Bola

BBM :

i) Carta

ii) Stand

iii) Bola sofbol

iv) Wisel

ABM :

i) Peluru

ii) Borang

skor

iii) Wisel

PENUTUP

( 5 minit )- Menyejukkan badan.

- Pelajar melakukan PNF

( Propriorceptive

Neuromuscular Facilitation )

secara berpasangan dengan

tunjukcara oleh guru.

PP PP PP

PP PP

PP PP

PP PP

PP G PP

PP PP

PP PP

PP PP

PP PP PP

P = Pelajar

G = Guru

ABM :

i) Carta

ii) Stand

iii) Lembaran kerja.

Penilaian Kendiri:

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

Penilaian Penyelia / Guru Pembimbing : ____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

Disemak oleh: .

Tarikh :

G